Trash Stash: June as well as July 2017: part 2 (Body as well as Hair Care, Makeup)


as well as here’s part 2 of my June as well as July trash Stash:

This is the balance of what I utilized up in the past couple of months as well as includes body as well as hair care, plus makeup!

Péče o tělo

I’ll be showing some “before” pictures of the products before I completed with them.  I commonly believe it may be useful to show the actual products than just show the empty containers in these trash stock posts, however I don’t always keep in mind to take pictures beforehand!

Etam Bulleuse Paresseuse (Perfumed Body Sorbet)
I got this in a switch ages back as well as lastly cracked it open. I’ve not utilized a body moisturizer such as this before – it has the consistency of a yogurt drink.  It’s such a silky feeling moisturizer – it just sinks into the skin without any type of stickiness at all.

The scents are listed as bamboo, jasmine, lotus, lemon as well as eco-friendly apple – I mainly odor the jasmine as well as eco-friendly apple – a truly fresh combination for right after the morning shower. I’d like to get this once again however it came all the method from Belgium.

This cream is made in Switzerland!
Stash worthiness: 8/10     Repurchase: No (sadly, not offered here)

Soap & Glory Sugar Crush Body Buttercream – $20 for 300ml
I got this as a gift from polished & influenced as well as I like it! I’m somewhat addicted to the scent. It’s fizzy lime mixed with a soft vanilla scent that isn’t overpowering.

The consistency of the body butter is light as well as fluffy as well as doesn’t leave any type of greasy feeling on the skin – it’s the perfect summertime body moisturizer. I worked with this jar in about 3 weeks. I’m getting a replacement as soon as I validate in my head why the other 20 body lotions in my wardrobe can wait their turn. say thanks to you P&I for this!
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: Yes

Nova Scotia Fisherman Salt-N-Sea Body Scrub – $13.95 for 141g
This was rather a grainy scrub which I liked. however I discovered it to be extremely greasy on the skin – it likewise left a film on the bathtub, so after every single utilize of this scrub, I had to laundry the tub since I didn’t want my SO to take a flip in the sprcha! The scent of this scrub wasn’t what I was expecting – it is part lemongrass, part eco-friendly onion. It took me 4 utilizes to surface up this jar.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Bath & Body works kitchen area Lemon Foaming Hand Soap – $6.50 for 259ml
This is a essential for our kitchen area sink. We tend to prefer citrus scents for kitchen area as well as leave other scents for the bathroom. We’ve most likely bought this a lots times over the years.
Stash hodnota: 9/10 odkup: ano

Bath & Body works Juicy Georgia Peach Foaming Hand Soap – $6.50 for 259ml
The SO has a thing for peach scented stuff. I bought this to appease him when BBW temporarily stopped bring the Peach Bellini scent (his fav). I personally liked the Juicy Georgia Peach more than the Peach Bellini – I discover this to be sweeter.
Stash worthiness: 9/10     Repurchase: No (LE scent)

Bath & Body works wonderful summertime Kiss shower Gel – $12.50 for 295ml
This smelled like passionfruit as well as berries – I liked it sufficient as well as I’m sure I just grabbed it since it was 75% off during one of the semi-annual sales as well as the odor didn’t offend me.  I do like the thicker consistency of BBW shower gels.
Stash worthiness: 7/10     Repurchase: No (LE scent)

Bath & Body works Cactus flower & Coconut PocketBac Sanitizer – $1.50 for 29ml
I don’t especially like the concept of hand sanitizers however these do are available in handy if we’re away from washrooms as well as our hands ended up being sticky or dirty, as temporary fixes. This specific one smells like tulips mixed with coconut water.  The crab holder is my favourite – I’m a crab! (Cancer in the zodiac ) I’m not tossing the holder away – I just wished to show it off here.
Stash worthiness: 8/10     Repurchase: No (LE scent)

Onyx Moisturizing polish cleaner (lavender) – $4 for 473ml
One of my favourite nail polish removers. It works well to eliminate all traces of nail polish (including glitters) without stinking like strong chemicals or stripping my nails. It’s not simple to discover anymore ever since Walmart stopped bring this type however I’ve been seeing it at Winners lately.
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: Yes

Bath & Body works Wallflower in Peach Bellini as well as Waikiki beach Coconut Refills – $6.50 each
I decided to include house fragrances in my trash stock posts since I have included candles in the past.  I normally go with one Wallflower per month – we only utilize them in the bathroom (both for the scent benefit – ahem! – as well as for the night light element of the plugs).  The Peach Bellini one has excellent throw whereas the Waikiki beach Coconut is weak (sadly!). I truly like the deCorativní styly BBW klade několik jejich sezónních náhradních žárovek. Já, aniž bych uvedl, že nikdy nezaplatím plné náklady na cokoliv z BBW – neustále nabízejí diskontní sazby v typu kupónů, jakož i svazků QTY.
Stash hodnota: 8/10 výkup: ano pro broskvový bellini

Péče o vlasy

L’Oreal Matt & Untidy Shine-Free Salt Sprej – $ 10 pro 150ml
Zjistil, že je to v clearance, stejně jako se rozhodl, že to zkusit. To poskytuje rozcuchaný vzhled, ale také opouští křupavé vlasy, stejně jako pocit vysuší. Svil jsem to pro spodní stranu o mých vlasech vzadu – za předpokladu, že je to další oomph i tělo.
Stash hodnota: 6/10 zpětného odkupu: ne

Curl Keeper Original – $ 17 za 250ml
Musíte to být nemocný. Je to Staple! Přepínal jsem na ještě jeden produkt (Tigi Bed Head Head Foxy Curls Extreme Curl Mousse, která jsem využil posledního měsíce) se však vrátil k tomu. Jen jsem si všiml, že na láhvi čte “pH 4,4-4.8”, předpokládám, že je to velká úroveň pH pro vlasy? Trvalo to asi 5 týdnů, než se dostanete s touto láhev.
Stash hodnota: 10/10 odkup: ano

Kiehl aminokyselinový šampon – $ 75 pro 1L
Nakonec jsem dokončena láhev 1L. Decanting to do malé láhve (ukázáno), stejně jako jsem s tím pracoval za posledních pár let. Líbí se mi otočením šamponů, proto trvalo chvíli. Určitě zpochybňuji ještě jednou, když Kiehl má své dobré přátele a prodej domácností. Líbí se mi vůně tohoto – směs kojeneckého prášku, stejně jako kokos. Navíc je to vynikající objasňující šampon, který se nerozdělí vlasy.
Stash hodnota: 9/10 odkup: ano

Makeup

Tento měsíc jsem zacházel s povrchem základních produktů!

NARS zářivý krémový korektor v pudinku – 36 dolarů za 6ml
Já do toho nebudu jít stejně dobře, protože jsem udělal podrobné hodnocení tady, ale budu uvést, že barva zápasu v zimních měsících nebyla to nejlepší – to bylo také broskev, stejně jako tma na mě, takže já musela přestat využít asi 4 měsíce.

Celkem bych uvedl, že tato trubka trvala asi 6 měsíců s běžným použitím. Jsem zvědavý, že zkusit A’pieu vlhký krémový korektor, který má být poměrně srovnatelný, pouze pro 8 dolarů.
Stash hodnota: 8/10 odkup: ano

Kate Stick Concreer v přírodní béžové – ¥ 1,000 (cca cca 12,50 dolarů) za 3,1 g
Jeden z mých všech časových oblíbených stick corcialers využít za zarudnutí nebo skvrny. Je to pigmentováno, stejně jako krémová stejně jako mísí do mé kůže. Snažil jsem se to pod okem, ale je to trochu složitější – zkontroloval mé hodnocení právě tady přesně tak, jak jsem zacházel, aby to fungovalo. Zaznamenal jsem to jako mé hlavní objevy v roce 2014, stejně jako se zaměřují na dokončení v posledních 18 měsících. To je končeno!
Stash hodnota: 9/10 odkup: ano

W7 HD Foundation v buff – $ 5 pro 30ml
Jsem v rozporu s tímto základem tolik, protože je vyrobena v Číně! Ale alespoň to nepřineslo nafouknutou nákladovou značku. Co se mi líbilo o této nadaci, je přesně to, jak to bylo snadné aplikovat buď s prsty nebo houbou. Ochrana je střední se saténovým povrchem. Použil se dobře na kůži, stejně jako odpovídající mému pleťovému tónu. Choval se jako mnohem nákladnější základ – balení je dokonce vyrobeno ze skla! Objevil jsem to u vítězů, zatímco děláme $ 20 make-up obtížnosti, stejně jako jsem to neviděl v obchodech v poslední době. Nejsem ve spěchu, abych to nahradil, protože mám tolik dalších základů k povrchu nahoru, ale určitě bych to udělal.
Stash hodnota: 9/10 odkup: možná

Sephora MicroSmooth pečený nadace se zabývá práškem v # 15 světla – 27 dolarů za 7g
To je stejně jako MAC mineralizace Skinfinish přírodní prášek. Oba moje oblíbená dohoda s prášky. Cena-moudrý, to je poněkud nákladnější než Mac ($ 3.86 za gram vs Mac je $ 3.40) Nicméně, když se jedná o 15-20% v průběhu prodeje VIB, přináší cenu dolů pod Mac. Na tomto prášku se mi líbí, je to povrch – je to extrémně přírodní, stejně jako není plochý matný. It has a nice blurring impact as well as feels lightweight on the skin. The protection is great however I don’t utilize this as a powder foundation, just as a completing powder dusted on top of my foundation or BB cream.
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: Yes

As usual, I completed a few mascaras – I normally utilize a mascara for 2 months as well as rotate between 2 to 3 different ones.

Joe Fresh fine tip liquid eyeliner in Dark brown – $8
I listed this in my favourites earlier this year – it uses truly well as well as the brown colour is perfect for everyday. one of the few felt tip liners that I would think about repurchasing (I normally prefer clean tip liners). This pen lasted me about 7 months in total.
Stash worthiness: 8/10     Repurchase: Maybe

Jordana finest Lash extreme Volumizing Mascara in Black – $4 USD for 9ml
I got this from fitness center Bag makeup since I’ve been pining for this cult product for ages! It applies truly well – extremely volumizing as well as provides great length. It did get progressively more clumpy as it got older. The plastic bristles with the smaller head reaches into the little corner lashes. The unfortunate part though, is that this smudges like a mofo on me! BUT, I utilized a mascara topper with this as well as was able to make it work. Surprisingly, this is made in Italy as well as it’s so inexpensive.  Thank you to fitness center Bag makeup for popping my Jordana finest Lash Mascara cherry!
Stash worthiness: 8/10     Repurchase: Maybe

Avon true color wide Awake Mascara in Black – $10
The wand has a twisted shape featuring natural bristles, which got me excited believing it would be extremely volumizing.  This [turned out to be] a decent daily mascara – it didn’t provide as well much in the method of length or volume however it held my curl well for a defined look. The primary downfall was that it smudged beneath my eyes.
Stash hodnota: 7/10 zpětného odkupu: ne

Absolute length & curl Mascara in Black – $10 for 17ml
On its own, this mascara isn’t outstanding – it doesn’t seem to want to develop on the lashes, which I believe was due in part to exactly how far apart the bristles are spaced. It did provide a great deal of length after a few coats as well as it didn’t clump, which was nice. however what truly impressed me was exactly how well this held a curl – so the mascara name “Length & Curl” is area on! as well as it performed similar to a water resistant mascara – no smudging at all. I decided to utilize this as a mascara topper for smudgy mascaras (see above) as well as it worked incredibly for that purpose. The tube contains a whopping 17ml of product as well as I ended up utilizing this mascara for almost 6 months which is unheard of for me.
Stash hodnota: 9/10 odkup: ano

And an update on metropolitan Decay naked eye shadow single:

In my April trash stock I showed a recently developed pan peeking with on my UD naked single. just look at exactly how much I’ve utilized since then! I’m trying to pan it totally this year so I’ve been utilizing it almost daily.  I’ll report back later this year as well as perhaps it will appear as a trash product eventually.

Dokázali jsme to! The integrated overall for both June as well as July is 68 full size products as well as 18 samples for a grand overall of 86 products in the trash!. My target was 62 empties for the 2 months (one product per day) as well as I did it! How about you, have you handled to utilize up some beauty products in the past couple of months?

Here is part 1 of the June & July trash Stash, in situation you missed it.

Sdílet toto:
Podíl

Klikněte pro e-mailem do dobrého přítele (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Pinterestu (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na Twitteru (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Tumblr (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na RedDIT (Otevře se v novém okně)

Takhle:
Stejně jako načítání …

Příbuzný

Trash Stash: June as well as July 2017: part 1 (Skincare as well as sample / travel Sizes)Since I skipped June’s trash Stash, I’m breaking up this publish into 2 parts instead of overwhelming you with a monster post. 😛 Here’s about half of what I utilized up in the past 2 months: The very first part will be solely focused on skincare as well as sample / travel sizes,…
August 8, 2017In “Beauty”

Trash Stash: June 2015The end of June marks the official mid-point of the year! I’ve always wondered why it’s “Christmas in July” when it truly makes more sense to be in June! 💡 It was particularly satisfying to surface a few of these products this month because many of them I’d been utilizing for a long…
July 2, 2015In “Beauty”

Trash Stash: may 2017This month was the month of completing up a great deal of facial skincare: I completed both my day as well as night creams, plus a lot of other necessary deal with product. So weird exactly how that happens. Skincare Shiseido Bio-Performance advanced super Revitalizing cream – $94 for 50ml This is my HG nighttime…
June 6, 2017In “Beauty”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *