Trash Stash: may 2015


another month end, another installment of trash Stash.  I’ll let the group picture do the talking:

Another full month of emptying!

Body stuff:

Yves Rocher Désir de Nature Perfumed shower Gel – $14 for 200ml (Yves Rocher online or stores)
Smells like lilies and honeysuckle which I really delight in – very refreshing in the mornings. This lathers up nicely. A substantial plus is that I got this for totally free from an online order. YR is the best for freebies. It took me about a month and a half to go through this tube.
Stash worthiness: 8/10     Repurchase: No (why pay when I can get it for free)

Body shop Shea Beautifying Oil – $14 for 200ml (Body shop stores or online)
I really delighted in the silkiness of this dry oil for the body. It’s not as hydrating as one might expect from an oil but it feels good when the weather gets a bit warmer. I have 2 other kinds of oils from this range including a chocolate one. I mentioned these in my post on oils.
Stash worthiness: 8/10     Repurchase: Yes

Steam Cream – $22 for 75g (online / specialty stores)
The only reason why I purchased this was because it was 50% off.  Steam cream took the charm world by storm a few years ago when it launched but I don’t hear much about it any more.  The idea is that the steam process makes the cream simpler to absorb into the skin.  In reality, it’s just a lightweight cream that smells strongly of lavender. It’s certainly not a cream for skin that is sensitive to fragrance – I used up this tin mainly as hand cream – I can’t think of putting it on my face.  The attraction of this product isn’t the cream inside, but rather, it’s the limited edition tin designs.  The tin design I have is called Yoshino and features cherry blossoms which is quite apropos for this time of the year when all of the cherry blossoms were in bloom!  I will likely keep this tin to hold some beads or other trinkets. I have another tin of steam cream in my stash in another design which was a gift.
Stash hodnota: 5/10 zpětného odkupu: ne

Hair stuff:

Tresemme Tres two extra Hold Unscented hair spray – $8 for 311g (drugstores)
For some reason I chose to deviate from my typical regular Tresemme to the unscented, and I didn’t like it as much. As much as a hair spray is to tame flyaways or offer hold for a ‘do, the smell that it leaves in the hair does play a factor. I didn’t realize I’d miss a scent until it was gone.
Stash worthiness: 6/10     Repurchase: No for the unscented – will repurchase the regular kind

Nizoral 2% ketoconazole shampoo – $17 for 120ml (drugstores)
I evaluated this in my winter season scalp rescue post. I still use this on and off even during the summer months – it really gets my scalp feeling very clean.
Stash hodnota: 10/10 odkup: ano

Face stuff:

The Body shop Vitamin E Hydrating Toner – $13 for 200ml (Body shop stores or online)
I discussed this in my winter season skincare routine post, and I absolutely recommend this for all skin types. I’ve got a bunch of other toners to use up but you can bet that I’ll repurchase this for next winter!
Stash hodnota: 10/10 odkup: ano

NeoStrata Hydra-Infusion 24 hr Hydrating Serum – $38for 30ml (Shoppers drug Mart and Rexall)
I love this so much that it was in my best of 2014 discoveries post, and it even has its own dedicated entry.
Stash worthiness: 10/10 duh     Repurchase: Yes

MAC Strobe cream (Sized to go) – $12 for 30ml (MAC stores and online)
I’d heard so much about this product for offering a good glow to the skin, and according to Paula’s Choice, the cream itself is packed full of antioxidants and skin benefit ingredients.  I like applying this under my foundation just at the cheek area as a highlight – but I find the perfume-y fragrance to be a little bit strong.  The travel size is very good value.  The full sized Strobe cream is $40 for 50ml.  So the travel size per ml price is actually half price of the full size product!  If I repurchase this, I’d only purchase it in the travel size.  Unfortunately travel size products do not qualify for Back-to MAC so this is just going into the recycling bin.
Stash worthiness: 7/10     Repurchase: Maybe

Yves Rocher 3 Detoxifying Teas Micellar Cleansing Water – $19 for 200ml (Yves Rocher online or stores)
Don’t get too excited, this empty Bioderma bottle didn’t include Brioderma.  Well, technically a long time ago it did, but I’ve because moved on [Bioderma is my 4th preferred micellar water that I’ve tried so far: 1) Yves Rocher 2) Caudalie 3) Reversa which I’m using best now and it’s knocked Bioderma off the 3rd spot].  I did side by side comparisons on cotton rounds between YR and Bioderma, and the YR lifted off so much much more makeup / dirt compared to the Bioderma, I was hooked ever since.  I do like the benefit of the Bioderma pump bottle, so I have been reusing it again and again – it can hold 2 full bottles of the YR water.
Stash worthiness: 10/10     Repurchase: Yes but never pay fUll Cena za to! Obvykle platím $ 9 za láhev

Make-up věci:

Seskupení těchto 4 řasných produktů – 3 z nich miluji, a jeden, který jsem nevrátil. Promluvme si o 3 miluji rychle:
Clarins Double Fix ‘Mascara Topcoat ($ 24 pro 7ml, který byl otevřen před rokem!) A Shiseido výživná řasenka základna ($ 25 za 8m) byly předloženy samostatně během lash týdne: řasenka TOPCOAT: Clarins vs Bareminerals a řasenka: Shiseido vs Dr. Mascara Fixer. Oba jsou úžasné a už jsem odkoupil Clarins. Stash hodnota: 10/10 odkup: Ano pro Clarins, ne pro Shiseido, protože Etude House je tak dobrý a levnější

L’OREAL holé naturale řasenka (přerušeno)
Moje čas HG řasenka, kterou jsem skladoval. Jeden dolů, dalších 5 více jít. I reckon do roku 2017 budu používat všechny mé skrýš.
Stash hodnota: 10/10 odkup:

Ten, který jsem nenáviděl:
NYX syntetické řasy řasenka – $ 7 (Rexall / online)
Tato řasenka byla hrozná. Nemám ani pamatovat, kde jsem to dostal od, ale doufám, že jsem za to neplatil moc. Hůlka má silikonové štětiny, které jsou tak špičaty, pokovi mé oči (a jsem typicky v pořádku s silikonovými štětinami). Vlákna v řasence by vločku a dostat se do očí způsobující další podráždění. Pak nahoře, toto šmouhy pod mýma očima jako blázen. Účinek vypadá v pořádku na řasách, ale neustále mi blikal a otřel jsem oči – nemohl jsem stát, abych to nosil mnohem více než několik dní. Jaká škoda!
Stash hodnota: 2/10 odkup: ne

Vzorky svazků:

• Vzorky řasenky byly součástí mé malé řasenky, malé recenze pošty z Lash Week
• Biotherm Biocils Oční make-up odstraňovač je neuvěřitelná – jsem si koupil plnou velikosti láhev ($ 31 pro 125ml) na základě toho, jak moc jsem miloval vzorky GWP
• Rodial Glamoxy Snake sérum je banda Crock, neudělala nic

Dokázal jsi to! Představuji vám tuto virtuální zlatou hvězdu
Vyzkoušeli jste některou z těchto produktů?

Sdílet toto:
Podíl

Klikněte pro e-mailem na PAL (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Pinterestu (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na Twitteru (otevře se v novém okně)
Klikněte pro sdílení na Tumblr (Otevře se v novém okně)

Klikněte pro sdílení na RedDIT (Otevře se v novém okně)

Takhle:
Stejně jako načítání …

Příbuzný

Trash Stash: květen a červen 2016Happy 4. července na mé americké přátele! Doufám, že si užíváte další den volna. My My Canadians právě vyšli z dlouhého víkendu a proklínali tě muži nejlepší …: lol: Protože jsem zmeškal košené odpadky, to je kombinované vyprazdňovací příspěvek pro obě měsíce. Držet na klobouky!
4. července 2016In “krása”

Trash Stash: srpen do října-ish 2017: část 1 (péče o pleť a vzorek / velikosti cestování) Vy, mám 3 měsíce v hodnotě trash stash sdílet s vámi! Chtěl jsem tento minulý týden poslat, ale byli jsme uprostřed přestávky našeho místa a neměli jsme ani jídelní místnost stůl / židle nebo gauč. Ale není tu omluva, že jsem …
22. listopadu 2017 ‘Beauty ”

Trash Stash: září 2015. Smysl pro úspěch v dokončovacích výrobcích nikdy nestane! The Body Shop Vitamin e Vlhkost sérum – $ 23 pro 30ml (Body Shop v …
1. října 2015In “krása”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *